Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | Secondhand |
| Reference | 20263 |
| Make | Mitsubishi |
| Model | RB14N2L |
| Year | 2021 |
| Hours | 1 593 h |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 1 400 Kg |
| Mast type | Triplex |
| Lifting height | 6,3 m |
| Specific equipment |
Electric brake 4-way hydraulic Integrated sideshift Lead battery Load backrest Mini-lever Rear work lights |
| Type of tyre | Railway tyre |
| New | Yes |
| Width | 1,27 mm |
| Length | 2,41 mm |
| Weight | 3 300 Kg |
| Fleet number | E007762-2724 |
| Fork length | 1 150 mm |
| Frequency of periodic general verification (VGP) | |
| Height of lowered mast | 2 640 mm |
| Overall height | 2 640 mm |
| Voltage | 48v |
| Length | 2414 mm |
| Width | 1270 mm |
| Weight | 3330 Kg |
| Overall height lowered mast | 2640 mm |
| Free lift (h2) | 2230 mm |
| Height with mast raised (h4) | 7125 mm |
| Cabin height (h6) | 2190 mm |
| Front tyre size | ø285x75 |
| Back tyre size | ø360x140 |
| Load center | 600 mm |
| Battery | 48V 465Ah C5 - Décembre 2020 |
| Condition |
RB14N2L - Reach Truck 1.4 Ton Light
HEF16LX - Triplex LX-Mast 1.4-1.6 Ton Low
MFR - French Markings
No Csm On Quote
BC465 - Battery Carriage 465 Ah
BW48D465C - Classic Battery 465 Ah
CH48/060E CH48/060E - Exide Charger 48V 60A
BQFS48E - Water Fill Plugs 48V
VUL/DW - Vulkollan Drive Wheel
KEY SWITCH - Key Switch
SEAT - Suspension Seat
STD S/BELT - Standard Seat Belt
D/LIGHT - Front Driving / Working Light
LX - Mast Type LX Triplex Free Lift
L1150 - Fork Length 1150 mm
LX630 - Triplex LX-Mast Free Lift 6300 mm
BACKREST - Load Backrest
Empattement : 1300 mm