Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | Secondhand |
| Reference | 20287 |
| Make | Caterpillar |
| Model | EP20PNT |
| Year | 2018 |
| Hours | 5 825 h |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 2 000 Kg |
| Mast type | Triplex LL |
| Lifting height | 5,49 m |
| Specific equipment |
Covered roof Electric brake Fork positioner 4-way hydraulic Front windshield Lead battery LED road lighting Mini-lever Rear work lights Reported sideshift Reverse signal Strobe beacon |
| Number of wheels | 3 |
| Type of tyre | Full soft |
| Fork length | 1 150 mm |
| Height of lowered mast | 2 370 mm |
| Overall height | 2 370 mm |
| Voltage | 48v |
| Length | 2350 mm |
| Width | 1210 mm |
| Weight | 3700 Kg |
| Overall height lowered mast | 2370 mm |
| Free lift (h2) | 2000 mm |
| Height with mast raised (h4) | 6190 mm |
| Cabin height (h6) | 2050 mm |
| Front tyre size | 200/50-10 |
| Back tyre size | 140/55-9 JUM |
| Load center | 500 mm |
| Battery | 48V 750Ah |
| Condition |
- TDL
- POSITIONNEUR DE FOURCHES
Écartement EXT Fourches Mini 330mm Maxi 800mm