Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | New |
| Reference | N15942 |
| Make | Hangcha |
| Model | XE38i (CPD38-XEY2HA-SI) |
| Year | 2026 |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 3 800 Kg |
| Mast type | Triplex GV |
| Lifting height | 4,7 m |
| Specific equipment |
Covered roof Electric brake Fork positioner 4-way hydraulic Front windshield LED road lighting Lithium battery Lithium battery charger Load backrest Panoramic rearview mirror Rear blue spot Rear work lights Reported sideshift Reverse signal Strobe beacon USB plug |
| Type of tyre | Full soft non-marking |
| Fork length | 1 150 mm |
| Overall height | 3 120 mm |
| Length | 2670 mm |
| Width | 1225 mm |
| Weight | 4920 Kg |
| Overall height lowered mast | 3120 mm |
| Free lift (h2) | 2200 mm |
| Height with mast raised (h4) | 6919 mm |
| Cabin height (h6) | 2180 mm |
| Motor | ENPOWER AC / AC |
| Charger | intégré |
| Battery | Lithium 80V / 304Ah - Garantie 5 ans ou 10000 heures, au 1er terme atteint |
| Chargeur | 2 câbles au choix : 80V 100 Ah (Triphasé) et 80V / 35A (Monophasé) |
- Siège SC29 avec accoudoir
- Contrôle de présence
- Soufflet des vérins inclinaison
- Réduction de vitesse en courbe
- Mât levée libre avec grande visibilité (Sans vérin central)
***Batterie destinée au chargeur pistolet( XE/XC )***