Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | Secondhand |
| Reference | 20307 |
| Make | Crown |
| Model | SCF6040-18 |
| Year | 2017 |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 1 800 Kg |
| Mast type | Triplex LL |
| Lifting height | 4,82 m |
| Specific equipment |
Covered roof Electric brake Integrated sideshift Lead battery LED road lighting Load backrest Mini-lever Panoramic rearview mirror Rear blue spot Reverse signal 3-way hydraulic |
| Type of tyre | Full soft |
| Fork length | 1 400 mm |
| Height of lowered mast | 2 100 mm |
| Overall height | 2 100 mm |
| Voltage | 48v |
| Length | 2120 mm |
| Width | 1150 mm |
| Weight | 3035 Kg |
| Overall height lowered mast | 2100 mm |
| Free lift (h2) | 1600 mm |
| Height with mast raised (h4) | 6055 mm |
| Cabin height (h6) | 2100 mm |
| Front tyre size | 200/50-10 |
| Back tyre size | 140/55-9 |
| Charger | triphasé |
| Battery | 48V 690Ah C5 - Juin 2017 |
| Load center | 700 mm |
| Chargeur | 48V |
| Condition |