Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | Secondhand |
| Reference | 20298 |
| Make | Crown |
| Model | SCF6040-16 |
| Year | 2016 |
| Hours | 1 300 h |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 1 600 Kg |
| Mast type | Triplex LL |
| Lifting height | 4,36 m |
| Specific equipment |
Covered roof Electric brake Front windshield Lead battery Mini-lever Panoramic rearview mirror Rear blue spot Reverse signal 3-way hydraulic |
| Type of tyre | Full soft |
| Height of lowered mast | 1 960 mm |
| Overall height | 2 100 mm |
| Voltage | 48v |
| Length | 2120 mm |
| Width | 1150 mm |
| Weight | 4278 Kg |
| Overall height lowered mast | 1960 mm |
| Free lift (h2) | 1500 mm |
| Cabin height (h6) | 2100 mm |
| Front tyre size | 200/50-10 |
| Back tyre size | 140/55-9 |
| Battery | 48v 750Ah C5 - Septembre 2016 |
| Condition |
- 3 VALVES
- PARE BRISE AV