Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | Secondhand |
| Reference | 20290 |
| Make | Caterpillar |
| Model | EP30CN |
| Year | 2020 |
| Hours | 2 500 h |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 3 000 Kg |
| Mast type | Duplex |
| Lifting height | 4,5 m |
| Specific equipment |
360° turner Cabin Electric brake Fork spreader 4-way hydraulic Heating Lead battery LED road lighting Mini-lever Panoramic rearview mirror Rear blue spot Rear work lights Reported sideshift Reverse signal Strobe beacon |
| Type of tyre | Full soft |
| Fork length | 1 200 mm |
| Height of lowered mast | 2 860 mm |
| Overall height | 2 860 mm |
| Voltage | 80v |
| Length | 2700 mm |
| Width | 1220 mm |
| Weight | 5986 Kg |
| Overall height lowered mast | 2860 mm |
| Height with mast raised (h4) | 5350 mm |
| Cabin height (h6) | 2220 mm |
| Front tyre size | 23x10-12 |
| Back tyre size | 18x7-8 |
| Battery | 80V 620Ah C5 - Avril 2020 |
| Load center | 600 mm |
| Condition |
*** ECARTEUR ROTATIF VENDU SEPAREMENT