Your selection is empty
Empty the cart
Are you sure you want to delete all items from your cart ?
Your selection is empty
| Parc | New |
| Reference | N15092 |
| Make | Hangcha |
| Model | XC50i-500 (CPD50-XCXY2-SI) |
| Year | 2026 |
| Power | Electric |
| Lifting capacity | 5 000 Kg |
| Mast type | Triplex GV |
| Lifting height | 4,7 m |
| Specific equipment |
Battery Battery charger Electric brake 4th valve inlet on fork carriage Heated cabin LED road lighting Load backrest Panoramic rearview mirror Rear blue spot Rear work lights Reverse signal Strobe beacon USB plug |
| Type of tyre | Full soft non-marking |
| Fork length | 1 150 mm |
| Height of lowered mast | 2 260 mm |
| Overall height | 2 320 mm |
| Length | 2860 mm |
| Width | 1460 mm |
| Weight | 7273 Kg |
| Overall height lowered mast | 2260 mm |
| Free lift (h2) | 1700 mm |
| Height with mast raised (h4) | 5880 mm |
| Cabin height (h6) | 2310 mm |
| Front tyre size | 28x12.5-15 |
| Back tyre size | 23x9-10 |
| Motor | ENPOWER |
| Charger | intégré |
| Battery | Lithium 80V / 560Ah - Garantie 5 ans ou 10000 heures, au 1er terme atteint |
| Chargeur | Livré avec 2 câbles : 80V / 20A (Monophasé) ET 80V / 65A (Tripahsé) |
- Siège SC29 avec accoudoir
- Contrôle de présence
- Diamètre de flexible de 3ème & 4ème fonction: 10mm
- Direction assistée (chariot en arrêt)
- Réduction de vitesse en courbe
- Mât levée libre avec grande visibilité (Sans vérin central)